Answer:
Distance= y - 4
Step-by-step explanation:
Simplify 6c + 4d - c -7d
Answer:5c-3d
Step-by-step explanation: Collect the like terms such as 6c ,-c and 4d,-7d
Answer:
5c - 3d
Step-by-step explanation:
6c + 4d - c - 7d
Group like terms
6c - c + 4d - 7d
Add similar elements : 6c - c = 5c
5c + 4d - 7d
Add similar elements : 4d - 7d = - 3d
5c - 3d
I hope this helps
find the value of the variable and GH if H is between G and I. GI=5b+2,HI=4b-5, HI=3
Answer:
GH = 9 units
Step-by-step explanation:
Given HI = 4b - 5 and HI 3, then
4b - 5 = 3 ( add 5 to both sides )
4b = 8 ( divide both sides by 4 )
b = 2
Thus
GI = 5b + 2 = 5(2) + 2 = 10 + 2 = 12
GH = GI - HI = 12 - 3 = 9
WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!! :))))))))))))))))
Answer:
(A) No solution
(B) One solution
(C) One solution
(D) One solution
(E) No solution
Please tell me if this is incorrect. I hope this helps!
Please Answer its timed The dimensions of a rectangle are represented by the functions shown. g(x)+3x-4 f(x)=2x-9 Which function represents the area of the rectangle? 6x2 – 8x + 36 6x2 – 27x + 36 6x2 – 35x + 36 6x2 + 35x + 36
Answer:
[tex]\boxed{6x^2-35x+36}[/tex]
Step-by-step explanation:
The dimensions of the rectangle are represented by functions:
[tex]g(x)=3x-4 \\f(x)=2x-9[/tex]
The area is length × width of a rectangle.
[tex]length \times width[/tex]
[tex](3x-4)(2x-9)[/tex]
Expand brackets and solve.
[tex]6x^2-27x-8x+36[/tex]
[tex]6x^2-35x+36[/tex]
Answer:
6x squared - 35x + 36
Step-by-step explanation:
When you multiply the two functions together, this is what you get.
if a coin is tossed twice find the probability of getting a) 2 heads b) atleast 1 head c) no heads
Answer:
B
Step-by-step explanation:
A coin has two sides so there is a 50% chance of getting heads or tails.
Answer:
a) 1/4
b) 3/4
c) 1/4
Step-by-step explanation:
Possible outcomes of two tosses of a coin:
HH
HT
TH
TT
There is a total of 4 possible outcomes.
p(event) = (number of desired outcomes)/(total number of possible outcomes)
a) 2 heads
HH <------- 1 desired outcome
HT
TH
TT
p(2 heads) = 1/4
b) at least 1 head
HH \
HT } <------ 3 desired outcomes
TH /
TT
p(at least 1 head) = 3/4
c) no heads
HH
HT
TH
TT <------- 1 desired outcome
p(no heads) = 1/4
HELP!
Andrea has a $25 gift card
to a art store. She buys four canvases that are each the same price. If she now has $2.20 on her gift card, what was the price of each canvas?
Answer:
$5.70
Step-by-step explanation:
1. 25.00 - 2.20 = $22.80
2. 22.80 divided by 4 = $5.70
Answer:
$5.70
Step-by-step explanation:
let the price for each canvas be $x
hence the price of 4 canvases will be $4x
It is given that after she paid for 4 canvases, she had a balance of $2.20 on her orginally $25 gift card.
Hence we can assemble an equation:
$4x + $2.20 = $25
4x + 2.2 = 25 (subtract 2.2 from both sides)
4x = 25 - 2.2
4x =22.8 (divide both sides by 4)
x = 22.8 / 4
x = 5.7
Hence each canvas cost $5.70
how many cups in 34 gallons
Answer:
544 cups
Step-by-step explanation:
1 gallon consists of about 16.0047 cups, 34x16 is 544
Hurry I need it now!
(04.01 MC)
Quadrilateral ABCD has coordinates. MA (3, 1), B (4, 4), C (7, 5), D (6, 2). Quadrilateral ABCD is?
Answer:
c
Step-by-step explanation:
i just took a test
Write the function in standard form.
Y=-4(x+2)(x+3)
Answer:
Below
Step-by-step explanation:
To write this function in the standard form simplify it.
● -4(x+2)(x+3)
● -4 (x^2+3x+2x+6)
●-4(x^2+5x+6)
●-4x^2-20x-24
Answer:
y = -4(x+2.5)²+1
Step-by-step explanation:
Standard form is given by f(x) = a(x-h)²+k, where (h,k) is the vertex. We are already given a = -4, and if we graph the equation given, we can see that the vertex is (-2.5, 1). So, we can set up the equation y = -4(x+2.5)²+1.
Um estudante fez algumas provas em seu curso e obteve as notas 13, 34, 45, 26, 19, 27, 50, 63, 81,76, 52, 86, 92 e 98 a sua nota média é:
Answer:
the mean is 54.428571428571<-------( what i think you are looking for )
the median is 51
the modes are 13, 19, 26, 27, 34, 45, 50, 52, 63, 76, 81, 86, 92, 98
Step-by-step explanation:
list all the numbers from greatest to least and the easiest way is to just cross them off left to right until you come up to one or two numbers. if one, that is your median. If two then add them up and divide them by two. We only had one, so the median is 51!
Hope this helped!
Answer:
53.14
Step-by-step explanation:
add all the numbers and divide it by 13
Suppose you took eight math tests this semester. If your average score on your first six tests was 84 and your average score on all eight tests was 86, then what was the average of your last two test scores? avamarie Apr 27, 2020
Answer: 92
Step-by-step explanation:
Formula : Sum of first n numbers = Average x n
Given: Average score on first 6 tests= 84
A score on all 8 tests = 86
Then, Sum of first 6 numbers = 84 x 6 = 504
Sum of first 8 numbers = 86 x 8 = 688
Sum of two last numbers = (Sum of first 8 numbers) - (Sum of first 6 numbers)
= 688-504
=184
Average of last two numbers = (Sum of two last numbers )÷2
= 184÷2
= 92
Hence, the average of your last two test scores = 92.
Tasha wants to find out if she is going to pass her test. She decides that she will
simulate her test by flipping a coin. This means
a) There is a 50-50 chance she will pass her test.
b) All of the questions are multiple choice.
c) She hasn't studied.
d) There is a 20% chance she will pass.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Since a coin only has two sides, the test must be referring to the fact that she has a 50, 50 shot at passing.
Beatrice threw a stone one and seven fourteenths yards. Tilly threw a stone nine fourteenths of a yard. What is a reasonable estimate of the difference between their two throws?
Answer:
The difference between the two throws is 6/7 yards
Step-by-step explanation:
Beatrice throw=1 7/14 yards
Tilly throw=9/14 yards
Difference between the two throws=Beatrice throw - Tilly throw
=1 7/14 - 9/14
=21/14 - 9/14
= 21-9/14
=12/14
=6/7 yards
The difference between the two throws is 6/7 yards
solve the equation using square root 5x2-9=6
Answer:
Is this what you are looking for....
Answer:
x=±√3 or ±1.732
Step-by-step explanation:
5x²-9=6
5x²=6+9
5x²=15
x=±√15/5
x=±√3
Which of the following is not an identity for tan (X/2)
Answer:
This question is about half-angle trigonometric identities, which are specific formulas that help us to solve problems with half-angles.
In this case, if you need a half-angle identity for the tangent, you could use
[tex]tan(\frac{x}{2} )=\frac{sin(x)}{1+cos(x)}[/tex]
[tex]tan(\frac{x}{2})=\frac{1-cos(x)}{sin(x)}[/tex]
[tex]tan(\frac{x}{2})=\sqrt{\frac{1-cos(x)}{1+cos(x)} }[/tex]
Therefore, the right identity must satisfy the expression above.
Answer:
In picture
Step-by-step explanation:
Manuel y Rosa, desean hacer un regalo a sus tíos por Fiestas patrias, para lo cual visitaron distintos centros comerciales donde venden artículos o herramientas de carpintería. En uno de ellos, observaron que una caja de herramientas les costaba 180 soles. Al no contar con ese monto, decidieron volver la primera semana de Julio, después de juntar sus ahorros. Pero se dieron cuenta que el precio se había incrementado en un 10% . Al faltarles dinero, decidieron volver la siguiente semana, en la que observan que el precio de la caja de herramientas se había incrementado en un 20% del precio que observaron en la primera semana de Julio. Ellos cuentan con 250 soles. Manuel dice: "el precio se ha incrementado en 35% del precio del precio inicial pero nos alcanza y nos sobra 7 soles" A lo que Rosa dice: " no se ha incrementado en un 35% pero sí nos sobrarían 5 soles?
Answer:
El incremento total con respecto al precio inicial es de 32% y Rosa tiene razón con respecto al porcentaje (no se incrementó 35%).
En cuanto al dinero que les sobra, ninguno de ellos está en lo correcto pues les sobran 12 soles.
Step-by-step explanation:
En un principio, la caja de herramientas costaba 180 soles.
Después de una semana el precio se incrementó 10%, el 10% de 180 soles es 18 por lo que la caja costaba 180 + 18 = 198 soles.
Ellos volvieron la siguiente semana y vieron que el precio se había incrementado un 20% con respecto a la semana anterior, el 20% de 198 es igual a 198 x 0.20 = 39.6 por lo que el precio ahora era de 198 + 39.6 = 237.6 soles.
Para saber el incremento total con respecto al precio inicial podemos hacer una proporción:
180 soles : 100
237.6 soles : x
Despejando x tenemos que:
[tex]x= \frac{237.6(100)}{180}=\frac{23760}{180}=132[/tex]
Por lo tanto, el incremento total con respecto al precio inicial es de 32% y Rosa tiene razón con respecto al porcentaje (no se incrementó 35%)
Sin embargo, ellos cuentan con 250 soles y la caja cuesta 237.6 ≈238 soles, por lo tanto, les alcanza y les sobran 250 - 238 = 12 soles.
Two tangents. find x. angle measures and segment lengths. Acellus. PLEASE HELP!!!
Answer:
x=60
Step-by-step explanation:
x=1/2(240-120)
x=60
Plz help if you have time too
Answer:
SL = KR
Step-by-step explanation:
We're given two different lengths, both of which are on other sides of KL. Now, since these two givens are congruent, and we're overlapping it over a new line, the lines SL and KR are going to be congruent.
At a birthday party, each child is given some chocolates. There are five 5-year-olds, five 6-year-olds and five 7-year-olds at the party. If each child receives three times as many chocolates as their age in years, how many chocolates are given out altogether?
Answer: 270 chocolates
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of 5-year Olds = 5
Number of 6-year Olds = 5
Number of 7-year Olds = 5
Number of chocolates received by each child = 3 times as many chocolate as their age.
Number of chocolates received by 5-year Olds = 3 × 5 = 15 chocolates
Number of chocolates received by 6-year Olds = 3 × 6 = 18 chocolates
Number of chocolates received by 7-year Olds = 3 × 7 = 21 chocolates
Total Number of chocolates received by 5-year Olds = 5 * 15 = 75 chocolates
Total Number of chocolates received by 6-year Olds = 5 * 18 = 90 chocolates
Total Number of chocolates received by 7-year Olds = 5 * 21 = 105 chocolates
Totak number of chocolates altogether :
(75 + 90 + 105) = 270 chocolates
What is the point of intersection when the system of equations below is graphed on the coordinate plane?
Answer: (-1,3)
Step-by-step explanation:
What is the value of s and what is the correct amount of units
Step-by-step explanation:
Here,
ABCD is rhombus,
AB=9s+29
CD =10s -18
now, AB=CD (opposite side of rhombus is parallel and equal)
or,9s +29=10s-18
or, 10s -9s= 29+18.
The value of s is 47.
Therefore, the measure of AB is 9×47+29.
=452.
Hope it helps...
helllpp pleaseee.....
Answer:
I hope its your required answer because 9.2 is smaller than 9.5.
i hope it works...
best of luck....
Please can someone help me
Answer:
a. 25%
b. 55%
c. 35%
Hope it helps you and pls mark as brainliest : )
HELP ME ASAP! BRAINLIEST UP FOR GRABS
Answer:
-5 ≤ x≤ 3
Step-by-step explanation:
The domain is the values for x
x starts and -5 and includes -5 since the circle is closed
and goes to 3 and includes 3 since the circle is closed
-5 ≤ x≤ 3
Answer:
first option
Step-by-step explanation:
The domain are the values from the x- axis that can be input into the function.
The closed circles at the ends of the graph indicate that x can equal these values.
left side value of x = - 5 and right hand value of x = 3, thus
domain is - 5 ≤ x ≤ 3
HELP PLEASE !!!!
A
B
C
D
E
???
Answer:
A is the answer
Step-by-step explanation:
first take out the common factors ithe numerator and then after that take the common factors of denominator and then common terms cancels off and 3/n will remain
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Factorize.
(3m(2m² + n²)/(mn(2m² + n²))
Cancel common factor.
3m/mn
Simplify.
3/n
PLEASE SOMEONE HELP! Thanksss
Answer:
Ф=144
Ф =s/r ( Ф is the central angle,s is the arc length, r is the radius)
find r:
radius =circumference/2π=1/2π=0.16
Ф=(2/5) /(1/2π)=4π/5=144 degree (π=180)
Ф in degrees: 144 degrees
What is the probability that both of Eduardo's partners for the group project will be girls? StartFraction 9 Over 65 EndFraction StartFraction 24 Over 65 EndFraction StartFraction 64 Over 169 EndFraction StartFraction 128 Over 325 EndFraction
Answer:
StartFraction 24 Over 65 EndFraction
Step-by-step explanation:
Total number of students = 26
Number of boys = 10
Number of girls = 26-10
=16
Eduardo has to pull two names out of the hat without replacing them.
First name
Probability= Favourable outcome/Total outcome
Probability of girls=16
Total probability=26
Eduardo has to pull two names out of the hat without replacing them.
Probability= Favourable outcome/Total outcome
=16/26
=8/13
For the second name:
Without replacement of the first hat
Probability of girls=16-1=15
Total probability=26-1=25
Probability= Favourable outcome/Total outcome
=15/25
=3/5
Probability of both of Eduardo's partner for the group project will be girls=8/13*3/5
=24/65
StartFraction 24 Over 65 EndFraction
Answer:
B.) 24/65
Step-by-step explanation:
Took the test
Which of these shows the result of using the first equation to substitute for y
in the second equation, then combining like terms?
y = 2x
2x + 3y = 16
O A. 8x= 16
OB. 5x = 16
O C. 4x= 16
O D. 5y = 16
Answer:A
Step-by-step explanation:
BIG BRAIN
Determine the equation of a line that passes through the points: (3, 12) and (- 2, -13)
Answer:
Step-by-step explanation:
(-13-12)/(-2-3)= -25/-5= 5
y - 12 = 5(x - 3)
y - 12 = 5x - 15
y = 5x - 3
Multiply the polynomial
10. (3-2v)(2-5v)
11. (5x-4)(3x2+x-5)
Answer:
10) [tex]10v^2-19v+6[/tex]
11) [tex]15x^3-7x^2-29x+20[/tex]
Step-by-step explanation:
Well first let's make the box.
10)
Look at the image below ↓
[tex]10v^2-19v+6[/tex]
11)
Look at the image below ↓
[tex]15x^3-7x^2-29x+20[/tex]
Thus,
number 10 is [tex]10v^2-19v+6[/tex] and number 11 is [tex]15x^3-7x^2-29x+20[/tex].
Hope this helps :)